Search

O ROGALACH MARCIŃSKICH prawie wszystko…

Niebawem ma swoje święto „Święty Marcin”. Tego dnia nikogo nie trzeba zachęcać do degustowania tradycyjnych MARCIŃSKICH ROGALI. Aby wnikliwie poznać ich historię oraz procedurę wypiekania – uczniowie klasy 3b wybrali się do miejscowej cukierni/piekarni, w której uściskiem dłoni powitał wszystkich sam mistrz – pan Marek. Na warsztaty piekarnicze zaprosiła nas już w progach pani Ewa, która opowiedziała uczniom o tradycji rogalika oraz zadbała o dekoracje wypieków i pyszny, pięknie przygotowany słodki poczęstunek. Dzieci poznały też składniki do pieczenia przysmaku oraz przepis na pyszny lukier. Pan Marek w tym czasie zdradzał tajemnice wyrabiania ciasta i uczył uczniów formowania rogali. Trzecioklasiści poznali ogromne maszyny pomocne w pracy piekarza. Każdy miał możliwość uformować i ozdobić rogala. Wypieki były wyśmienite! Taka praktyczna lekcja, a zwłaszcza jej zapachy skłoniły niejednego ucznia do deklaracji zostania cukiernikiem. Rozmawialiśmy również o pracy piekarza i tradycjach związanych z szacunkiem do chleba. To była ważna lekcja i sporo nowych doświadczeń. Po pysznym poczęstunku uczniowie otrzymali „Certyfikaty małego cukiernika” oraz wielkiego rogala do domu. Serdecznie dziękujemy Pani Ewie i Panu Markowi za przemiłe i wyjątkowo serdeczne przyjęcie oraz umożliwienie udziału w zajęciach.

Małgorzata Jeśko-Doręgowska – wychowawca klasy 3b