Search

Kreatywność bez granic

Pod tym hasłem trzecioklasiści realizują od września na zajęciach rozwijających kreatywność - projekt służący podniesieniu jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej – zagadnień zawierających się jednocześnie w jednym z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018. Uczniowie planowaną raz w tygodniu lekcje spędzają w aktywny i warsztatowy sposób – biorąc udział w wycieczkach do lasu, ucząc się kodowania, programowania i korzystania z multimediów na lekcji, a także rozwiązując ciekawe zadania matematyczne. Zajęcia sprzyjają twórczej i w szerszym ujęciu realizacji podstawy programowej i sprzyjają korelacji międzyprzedmiotowej. Po wrześniowych wyprawach do lasu – służących rozpoznawaniu drzew, liści oraz poznaniu piętrowej budowy lasu był czas na październikowe zadania z kodowania, lekcje rozwijające myślenie matematyczne i doświadczenia z programowaniem. Listopadowa pogoda sprzyjała natomiast zagadnieniom dbałości o zdrowie i organizacji zdrowych śniadań oraz przyjrzeniu się pogodzie, przypomnieniu zagadnień dotyczących „róży wiatrów” i samodzielnym wykonaniu latawców, które dzięki zdobytej wiedzy przez uczniów - starano się wzbić w powietrze. Wcześniej jednak należało dobrać właściwe materiały, dokładnie je odmierzyć i wspólnie ozdobić. Wszystkim zajęciom towarzyszy duże zaangażowanie i entuzjazm uczniów. Mamy nadzieję, że proponowane zajęcia nie tylko wesprą jakość realizowanych na nich przedmiotów, ale także rozwiną zainteresowania uczniów.

Małgorzata Jeśko-Doręgowska

Czytaj więcej: Kreatywność bez granic

Święto Zosi - Czy Zosia może jeść cukierki?

Na takie i inne pytania odpowiedzi szukali uczniowie kl. 3b, podczas obchodów Światowego Dnia Cukrzycy. Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizacją Zdrowia jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie. To międzynarodowe święto, obchodzone jest corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. W 2006 roku rozpoczęto kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, mającą na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Za konieczne uznano zwiększenie wysiłków w celu promowania i poprawy ludzkiego zdrowia, a także zapewnienie lepszego dostępu do leczenia i edukacji diabetologicznej.

W związku z tym oraz faktem, że w klasie mamy dziewczynkę chorą na cukrzycę - my również postanowiliśmy włączyć się aktywnie w obchody Dnia Cukrzycy- traktując go - jako święto Zosi, a na zajęcia został zaproszony lek. med. diabetolog - Pan Wojciech Wieczorek. Wprowadził on uczniów w tematykę zajęć omawiając kolejno przyczyny, jak i skutki choroby, możliwości zapobiegania jej oraz objawy rozpoznawania cukrzycy. Trzecioklasiści zadawali pytania i aktywnie uczestniczyli w dyskusji. Taka wiedza i świadomość, to nie tylko droga do obrony przed cukrzycą, ale także skuteczna walka z otyłością oraz wrażliwość na pomaganie innym. Rozpoznając objawy choroby – możemy uratować czyjeś życie. Zosia, pilnująca rezolutnie swojej diety i godzin posiłków akurat dokonała pomiaru cukru – po czym uczniowie, na podstawie zdobytej wiedzy starali się określić kroki jej postępowania, co ustalili bardzo poprawnie. Za wzorową i samodzielną postawę – uczniowie z okazji święta podarowali Zosi słoiczek cukierków bez cukru, czym sprawili koleżance wielką radość. Pan Wieczorek pokazał też podstawowy sprzęt – niezbędnik każdego cukrzyka oraz podarował klasie walizeczkę, jaką otrzymują obecnie w szpitalach chore na cukrzycę dzieci. Zosia również posiada taką walizeczkę i to właśnie ona zademonstrowała uczniom jej zawartość. Wszyscy obejrzeli również zgromadzone w klasie opakowania po produktach najczęściej spożywanych przez uczniów. Aby utrwalić nawyk sprawdzania i czytania etykiet uczniowie mieli poszukać produkt zawierający najmniej i najwięcej cukru. W ten sposób utworzyła się „Piramida zdrowego żywienia dla cukrzyków” i nie tylko. Uczniowie ułożyli też ważne hasła z rozsypanki wyrazów – będące podsumowaniem i wnioskami z zajęć. Wszyscy byli też ubrani na niebiesko – kolor cukrzyków – na znak solidarności i świadomej postawy wsparcia w walce z cukrzycą. Symbolicznym kwiatkiem pożegnano Gościa, dziękując za cenne wskazówki i rozbudzenie świadomości.

Małgorzata Jeśko-Doręgowska

Czytaj więcej: Święto Zosi - Czy Zosia może jeść cukierki?

Czy możemy zobaczyć cukrzycę?

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest od 1991 roku właśnie 14 listopada – w urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Święto ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne. Postanowiliśmy w ten dzień przyjrzeć się temu tematowi bliżej. Dzieci przyniosły różnorodne opakowania po słodyczach, napojach które na co dzień spożywają. Rozmawialiśmy o tym, czy to jest zdrowe odżywianie? Czytaliśmy skład każdego produkty, a w szczególności ilości cukru w nim zawarte. Odmierzaliśmy na wadze tyle cukru ile było zapisane na danym opakowaniu, a jego ilość jaka rosła na wadze przerosła nasze oczekiwania. Dzieci same doszły do wniosku, że należy coś zmienić w swoim codziennym jadłospisie. Na koniec przygotowaliśmy bardzo smaczny, ale i zdrowy ( bez cukru) deser czekoladowy. Musimy sprawić, aby nasze odżywianie było naszym prawem, a nie przywilejem.

Justyna Wiśniewska

Czytaj więcej: Czy możemy zobaczyć cukrzycę?

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W listopadzie uczniowie klas trzecich przystąpili do projektu „Dobrze wychowani”. Zgodnie z zaplanowanymi zadaniami w minionym tygodniu we wszystkich trzecich klasach odbyły się lekcje tematyczne związane z obchodami jakże ważnego dla wszystkich dnia – 11 listopada (1918 r.). Uczniowie zapoznali się z historią rozbiorów Polski, dowiedzieli się zatem jakie były przyczyny utraty niepodległości i co należy czynić, aby odzyskana niepodległość postrzegana była jako wartość nie do przecenienia. Takie lekcje bezsprzecznie są potrzebne. Znajomość historii pozwala zrozumieć teraźniejszość, daje też możliwość odpowiedzialnego patrzenia w przyszłość. Człowiek dobrze wychowany to człowiek znający i szanujący historię, rozumiejący innych i otwarty na świat. W takim właśnie duchu uczniowie rozmawiali o naszej kochanej Rzeczypospolitej, Europie i Świecie.

Anna Przekop

Czytaj więcej: Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Śniadanie daje moc.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Sprawia, że dzieci mają energię do nauki i lepiej koncentrują się podczas lekcji. Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza Unii Europejskiej do spraw zdrowia Markosa Kyprianou. Przypadający co roku na 8 listopada dzień był powodem do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Trzecioklasiści tego dnia na zajęciach wspólnie przygotowywali zdrowy, zbilansowany posiłek. Były to pyszne kanapki, koktajle mleczno – owocowe, a nawet sałatka z kaszą kuskus. Akcja ta była kolejną okazją do pogłębienia wiedzy w zakresie zdrowego odżywiania, ponieważ w tej kwestii jest jeszcze dużo do zrobienia. Wierzymy, że „Śniadanie daje moc” przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości w ramach przygotowywania śniadania uczniów.

Anna Przekop

Czytaj więcej: Śniadanie daje moc.