Szkolny Konkurs z okazji obchodów Dnia Ziemi

Jednym z siedmiu zadań realizowanych w ramach konkursu było nagranie krótkiego filmu o tematyce prośrodowiskowej. Praca konkursowa klasy VI a, autorstwa Andżeliki Mikołajczak i Zuzanny Słomy – Wawrzyniak zasługuję na szczególne uznanie. Gratuluję dziewczynki.

Maria Skłodowska – Curie – dwukrotna laureatka Nagrody Nobla

Gdy zapytałam na początku roku szkolnego „Ludków” o nazwisko sławnego polskiego chemika, gdzieś w oddali usłyszałam szepty uczniów „Skłodowska”. Sądzę, że gdyby zapytać przypadkowo napotkanych przechodniów o to samo odpowiedź byłaby identyczna. Nie sposób nie wiedzieć, zapomnieć o tak wybitnym polskim naukowcu, jaką była Maria Skłodowska - Curie. Kobiecie, która jako pierwsza otrzymała tytuł doktora i profesora. Naukowcu, który jako pierwszy został uhonorowany dwukrotnie Nagrodą Nobla i kobiecie, która była pierwszą laureatką tej nagrody w dziedzinie chemii. W ramach ciekawostki nadmienię, że była również jedną z pierwszych kobiet, która uzyskała prawo jazdy.

Postać Marie Curie – Skłodowskiej jest bardzo barwna, dlatego jest ona inspiracją nie tylko dla naukowców, ale również dla wielu twórców: literatów, dokumentalistów, filmowców. Sylwetką i życiem naszej polskiej uczonej zainteresował się również nasz uczeń Paweł Siurek – uczeń klasy VII c, który postanowił przybliżyć swoim kolegom i koleżankom jej dokonania, za co serdecznie mu dziękujemy. Zachęcam do obejrzenia.

„Wycieczka w Tatry”

Chyba każdy z nas lubi wycieczki, zwłaszcza te spędzone we wspólnym gronie rodzinnym. Niewątpliwie miłośniczką rodzinnych wypraw jest Weronika Tomaszewska – uczennica klasy VI b, która postanowiła podzielić się z nami wrażeniami z rodzinnego „wypadu w góry” i przygotowała dla nas prezentację multimedialną. Szkoda, że nas tam nie było…

PREZENTACJA DO POBRANIA

„Koszmarna noc i martwe miasto, czyli z wizytą w Czarnobylu.”

Wybuch reaktora jądrowego w Czarnobylu z 25 na 26 kwietnia 1986 roku odmienił niemalże całą Europę.

32 lata temu w wyniku błędu operatora przegrzał się reaktor. Z uwagi na brak niezbędnych zabezpieczeń doszło do wybuchu. Nad Europą pojawiła się radioaktywna chmura. Dwa dni później radioaktywna chmura dotarła do Polski. Wysiedlono ponad 350 tysięcy ludzi z okolic elektrowni. Bezpośrednio w katastrofie i wskutek napromieniowania zginęło kilkadziesiąt osób. Bliżej nieznana jest liczba zmarłych z powodu choroby popromiennej. Zniszczony reaktor zalano betonowym sarkofagiem, a pozostałe reaktory kolejno wyłączano, ostatni w 2000 roku. Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Spór o liczbę ofiar wybuchu w Czarnobylu trwa do dziś...

Tą smutną i tragiczną dla ludzkości historię w swojej prezentacji multimedialnej przypomniał nam Mateusz Lipczyński – uczeń klasy VII c.

"Łańcuch przeżycia" - znajdź 10 różnic

Praca wykonana przez uczennice: Michalinę Boruc, Joannę Czapczyk, Natalię Krzemieniewską,  Ewelinę Kubiaczyk i Zuzię Majewską w ramach VII Ogólnopolskiego Konkursu "Ratujemy i Uczymy Ratować" organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Czy dostrzegacie różnice?